JSME AKČNÍ

Bádáním to nekončí

6. lekce oline kurzu UČÍME BADATELSKY

V šesté lekci motivujeme k AKCI, k AKTIVITĚ, k ŘEŠENÍ problému        

Pátý krok badatelské cesty je taková specialitka TEREZY a programu GLOBE, kde badatelství rozvíjíme. Nejde zrealizovat vždycky, ale pokud se to hodí, moc to doporučujeme. Vyzkoušejte a uvidíte sami.

Podíváme se, jak možnost ZMĚNIT NĚCO K LEPŠÍMU ovlivňuje motivaci.

Nabídneme příklady dobré praxe ze škol, kde už se žákům podařilo něco změnit.

A vyzkoušíte si lekce, které můžete zařadit s cílem uskutečnit změnu, ale jsou zajímavé, i když se rozhodnete jen bádat.

 

Bádáním nekončíme – úkoly k 6. lekci

1. úkol: Zjistěte, jak příležitost měnit svět zvyšuje motivaci (nejen) k bádání  

 

Proč nezůstávat jen u bádání, ale pokusit se i zlepšovat své okolí? Zeptali jsme se učitelů, žáků i odborníků. Přečtěte si, co jsme zjistili.

2. úkol: Inspirujte se příklady z akčních škol!

 

Pokud žáci objeví problém, který je pálí, a dostanou prostor ho řešit, potom se dějí věci… Přečtěte si o akčních badatelích a jejich projektech. V Moravských Budějovicích sledovali viditelnost na silnicích za špatného počasí, v Janovicích zase vyměnili čisticí prostředky za šetrnější v celé škole a dokonce i na obecním úřadě. A jak se rozhodli zachraňovat ptáky před nárazy do skel sledujte ve videu ze ZŠ Zbiroh nebo se začtěte do článku z Gymnázia J. Palacha v Mělníku.

3. úkol:  Vyzkoušejte si badatelskou lekci,

která mění svět!   

 

Ne každé bádání jde zakončit akcí, která nejen propojí výuku s praktickým životem, ale zároveň přinese krásný pocit vlastního úspěchu při řešení vybádaného problému. Následující dvě tenhle potenciál mají. Vyzkoušejte některou z nich. Vyhodnocení úspěchu při řešení problému bude trvat delší dobu, ale zkušenosti s realizací lekce můžete sdílet se svými spolužáky v kurzu hned tento týden. Lekce obsahují přílohy a pracovní listy.

Pokud nemáte třídu, se kterou byste lekci vyzkoušeli, zkuste si úkoly z lekcí vyřešit sami. Máme je vyzkoušené i s dospělými :-). 

 

4. úkol: Podařilo se vám něco změnit? Podělte se s ostatními!  

 

Facebooková skupina už se těší na vaše úspěchy inspirované kurzem, ale vlastní zajímavé tipy, co zkoušíte zlepšovat ve svém okolí. Zůstáváte u bádání? Sdílejte, co jste vyzkoušeli nového!

Materiály pro další studium a inspiraci

Pět kroků - příručka pro badatele, kteří chtějí měnit svět

Stáhněte si publikaci zaměřenou na posilování aktivního jednání 

Vyzkoušejte GLOBE!

Mezinárodní program, kde žáci bádají a mění okolí své školy 

ZMĚNA je v nás - Jak komunikovat environmentální témata

Zápisník Mladých reportérů pro životní prostředí – informujte profesionálně!

globe@terezanet.cz                      Badatele.cz                     Facebook Badatele.cz